ForumArsiviz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ForumArsiviz

Hoşgeldin ..::Misafir::..

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

İstanbul Kültür Üniversitesi

YazarMesaj
pobrediablo
İyi Üye
İyi Üye
pobrediablo

Erkek Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 712
Yaş Yaş : 38

Nerden Nerden : İstanbul
Ruh Hali Ruh Hali : İstanbul Kültür Üniversitesi Psikop10
Burç Burç : İstanbul Kültür Üniversitesi 162a
İfade İfade : İstanbul Kültür Üniversitesi Icon_queen
Aktiflik Aktiflik : İstanbul Kültür Üniversitesi Rank711
Tecrübe Tecrübe : İstanbul Kültür Üniversitesi Rank1113
Paylaşım Paylaşım : İstanbul Kültür Üniversitesi Rank1014
Uyarı Uyarı :
İstanbul Kültür Üniversitesi Left_bar_bleue0 / 1000 / 100İstanbul Kültür Üniversitesi Right_bar_bleue

Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 02/03/08

İstanbul Kültür Üniversitesi Empty
MesajKonu: İstanbul Kültür Üniversitesi   İstanbul Kültür Üniversitesi Icon_minitime4/26/2008, 01:23

Tarihçe

İstanbul Kültür Üniversitesi 9 Temmuz 1997 yılında kabul edilen kanunla kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. 1997-98 öğretim yılında 3 fakülte ve 2 yüksek okulla öğretime başlamıştır. Halen 10 ayrı bölümde lisans 6 ayrı bölümde önlisans programları yürütülmektedir. Ayrıca 2001-2002 yılında ek kontenjanla Güzel Sanatlar bölümü hizmete girmiştir. İKÜ aslen yeni bir üniversite olsa da üniversitenin kurucuları 1930 yılından beri eğitim hayatında olan ve varolan sorunların bilincinde eğitimcilerdir. Üniversite, eğitimci özelliklere ve deneyimlere sahip kişilerden oluşan Mütevelli Heyet tarafından yönetilmektedir. İlk mezunlarını 2000-2001 Akademik yılında veren üniversite kuruluş sürecinde İngiltere'nin Herfordshire Üniversitesi ile, Amerika Birleşik Devletlerinin Idaho Devlet Üniversitesi ve Alabama Üniversitesi ile Almanya'nın Berlin Hür Üniversitesi ve Gelsenkirchen Üniversitesi ile yoğun işbirliği temasları yapılmıştır. Bilimsel işbirliği süreclerinde öğrenci program ve stajları mübadelesi, öğretim üyelerinin karşılıklı görevlendirilmesi ve müşterek bilimsel ve teknik projelerin geliştirilmesine ağırlık verilmektedir.

Yurt ve Barınma

İstanbul dışından gelen öğrencilerimiz, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlardan yararlanabilmekte, ayrıca Üniversite yönetimi tarafından otelcilik hizmetleri izlenen anlaşmalı özel yurtlarda konaklayabilmektedir. Merter Kız Öğrenci Yurdu : Nazım Erten Sokak No : 11 Merter İSTANBUL Tel: (0212) 644 18 06 Güngören Öğrenci Yurdu : Sanayi Mahallesi, Gaziosmanpaşa Caddesi, Yıldırım Sokak 7 / 10 Güngören İSTANBUL Tel: (0212) 641 07 14 Öte yandan, kampüslere yakın Ataköy, Bakırköy, Bahçelievler gibi semtlerde ev kiralamak mümkündür.

Kütüphane

İstanbul Kültür Üniversitesinin, 150 süreli yayını izleyen , 10 000 kitaplık dört kütüphanesi bulunmaktadır. Üniversite ayrıca ders kitabı ve ders notları yayınlamakta bu sayede öğrenme sürecinde öğrencilerin basılı malzeme kullanma alışkanlığını geliştirmeye çalışmaktadır.

Teknoloji

İstanbul Kültür Üniversitesinde her 2 öğrenciye bir bilgisayar düşecek düzeyde bilgisayar bulunmaktadır. Ayrıca öğrenciler, internete bağlı bu bilgisayarlar sayesinde bilimsel yayın ve akademik kitap tarama sitelerinden EBSCO'ya ve SPRINGER'e üye olma avantajlarından yararlanabilmektedirler.

Beslenme

Şirinevler yerleşkesinin üç fakülte binasında kafeterya, restoran ve kantin bulunmaktadır. Restoranlarda öğle yemekleri için sıcak servis yapılır. Sıcak yemek Kültür Eğitim Vakfı tesislerinden olan yemek fabrikasında hazırlanmaktadır. Kafeterya ve kantinler günün her saatinde hizmet verir.

Sağlık

Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı görevini göğüs, kalp ve damar hastalıkları ile genel cerrahi uzmanı olan Prof.Dr.Aytekin Erdağ yürütmektedir. Haftada ortalama 80 öğrencinin ayakta tedavisinin yapıldığı Sağlık Merkezine yılda 3500 kişi başvurmaktadır. Yataklı tedavi gerektiren hallerde Şirinevler Yerleşkesine komşu Ataköy Hastanesinden yararlanılmaktadır. Öğrenciler Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Biriminde Uzman Psikologların destek ve tavsiyelerinden yararlanabilmektedir.

Kampus Hayatı

Bir kent üniversitesi olan İstanbul Kültür Üniversitesi, toplam 30 bin m2 kapalı alana sahip Şirinevler ve Ataköy Yerleşkeleri'nde eğitim ve öğretime devam etmektedir. Şirinevler Yerleşkesinde Rektörlük Ana Bina ile birlikte 5 Fakülte ve 2 Meslek Yüksek Okulunun öğretimini sürdürdüğü 6 bina bulunmaktadır. Üniversite binalarının arasından geçen Sümbül Sokağın mimari tasarımı Mimarlık Bölümü öğrencileri tarafından yapılmıştır. Sokak trafiğe kapalıdır. İKÜ'nün Ataköy Yerleşkesindeki 500 kişilik KEV Salonu, uluslararası standartlardaki sahne, ışık ve ses kayıt donanımı ile bölgenin önemli kültür merkezlerinden biri konumundadır. İstanbul Kültür Üniversitesi Ataköy Yeni Yerleşkesi 44 bin m2 kapalı alana, 16 bin m2 açık alana ve 500 araçlık otoparka sahiptir. 2004 yılında Fakülte ve Yüksek Okulların hizmetine sunulacaktır.

Ulaşım

Kültür Üniversitesi'ne Aksaray-Yenibosna metrosuyla ve ya karayolu ile çok kolay ulaşabilirsiniz. Şirinevler ve Yenibosna (Terminal) otobüs durakları ile Şirinevler/Ataköy Metro istasyonuna çok yakındır. Avcılar-Bakırköy (76B), Yenibosna Metro-Eminönü (82), Yenibosna Metro-Beyazıt (82B), Yenibosna Metro-Mecidiyeköy (85B), Yenibosna Metro-Taksim (73), Taksim-Avcılar (76T), Mecidiyeköy-Avcılar (78), Vezneciler-Avcılar (78A) hatlarında çalışan İETT ve Halk otobüsleri, Trakya yönüne giden şehirlerarası otobüsler ile çeşitli semtlere giden münibüsler, İKÜ binasının önünden geçmektedir.

Burslar

İstanbul Kültür Üniversitesi'nin BURSLU programlarına yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs, sadece öğretim ücretini kapsamaktadır. Karşılıksız olan bu burs, öğrenci başarılı olduğu sürece devam edecek ve İngilizce Hazırlık Programında zorunlu olarak geçirilecek süreyi de kapsayacaktır. Burslar, akademik başarısızlık, disiplin veya başka bir eğitim programına yatay geçiş yapılması nedenleriyle kesilir. Öğrenci katkı payları ve burslar her yıl üniversite bütçesi ve ekonomik durum gözönünde tutularak saptanır. Ayrıca, Üniversitenin "Burs Yönergesi"ne göre "başarı bursları", "ihtiyaç bursları" ve KEV yönetimi kararı ile verilen diğer burs imkanları vardır: 1. ÖSYM tarafından burslu programlara yerleştirilen öğrencilerin yararlandığı ve sadece öğretim ücretini kapsayan burslar ( Giriş bursları ) 2. İKÜ programlarına ve bölümlerine giriş başarısına dayalı burslar ( Giriş Bursları ) 3. İKÜ programlarında ve bölümlerinde eğitim-öğretim gören öğrencilerin yıl sonu başarılarına göre verilen burslar ( Başarı Bursları ) 4. Burs Değerlendirme Kurulu tarafandan yapılan değerlendirmelere göre onalakları sınırlı olan öğrencilere verilen burslar ( İhtiyaç Bursları ) 5. Mütevelli Heyeti veya KEV Yönetim Kurulu kararıyla verilen burslar * İstanbul Kültür Üniversitesi Öğrencilerinin % 25'i, ÖSYM tarafından burslu programlarımıza yerleştirilen öğrencilerdir. * 2001-2002'de 1349 öğrenci burs olanaklarından faydalanmıştır. * 2002-2003 öğretim yılında 1767 öğrenci burs almıştır. * Yaklaşık olarak her üç öğrenciden ikisi, burs olanaklarından yararlanmaktadır.

Kulüpler

******çü Düşünce Kulübü
Basketbol Kulübü
Bilardo Kulübü
Bilgisayar Kulübü
Binicilik Kulübü
Bowling Kulübü
Endüstri Mühendisliği Kulübü
Etik Kulübü
Etkili İletişim Kulübü
Folklor Kulübü
Futbol Kulübü
Gençlik Kulübü
Havacılık Kulübü
Hukuk Kulübü
İşletmecilik Kulübü
Jimnastik Kulübü
Kalite Kulübü
Kampçılık ve Doğa Yürüyüşleri Kulübü
Kariyer Kulübü
Kayak Kulübü
Kişisel Gelişim Kulubü
Masa Tenisi Kulübü
Mühendislik Kulübü
Müzik Kulübü
Robot Teknolojileri Kulübü
Salon Dansları Kulübü
Satranç Kulübü
Sosyal Dayanışma Kulübü
Sualtı Dünyası ve Fotoğrafçılık Kulübü
Taraftar Kulübü
Tenis Kulübü
Tiyatro Kulübü
Ulusal Strateji Kulübü
Uluslararası Ekonomi Kulübü
Ülke Kaynaklarını Araştırma Kulübü
Voleybol Kulübü
Yapı Kulübü
Fakülteler ve Bölümler

FenEdebiyat Fakültesi
Ingiliz Dili ve Edebiyati (DIL)
Ingiliz Dili ve Edebiyati (Burslu) (DIL)
MatematikBilgisayar (SAY)
MatematikBilgisayar (Burslu) (SAY)
Türk Dili ve Edebiyati (SÖZ)
Türk Dili ve Edebiyati (Burslu) (SÖZ)

Hukuk Fakültesi

Hukuk Fakültesi(Burslu)

Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi
Iktisat (EA)
Iktisat (Burslu) (EA)
Işletme (EA)
Işletme (Burslu) (EA)
Uluslararasi Ilişkiler (Ingilizce) (EA)
Uluslararasi Ilişkiler (Ingilizce) (Burslu) (EA)

Mühendislik Mimarlik Fakültesi
Bilgisayar Mühendisliği (Ingilizce) (SAY)
Bilgisayar Mühendisliği (Ingilizce) (Burslu) (SAY)
Endüstri Mühendisliği (Ingilizce) (SAY)
Endüstri Mühendisliği (Ingilizce) (Burslu) (SAY)
Inşaat Mühendisliği (Ingilizce) (SAY)
Inşaat Mühendisliği (Ingilizce) (Burslu) (SAY)
Mimarlik (SAY)
Mimarlik (Burslu) (SAY)

Sanat ve Tasarim Fakültesi
Iletişim Sanatlari (SÖZ)
http://www.pobrediablo.tr.gg

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-