ForumArsiviz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ForumArsiviz

Hoşgeldin ..::Misafir::..

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Üniversitelerin kurulma şartı değişiyor

YazarMesaj
pobrediablo
İyi Üye
İyi Üye
pobrediablo

Erkek Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 712
Yaş Yaş : 38

Nerden Nerden : İstanbul
Ruh Hali Ruh Hali : Üniversitelerin kurulma şartı değişiyor Psikop10
Burç Burç : Üniversitelerin kurulma şartı değişiyor 162a
İfade İfade : Üniversitelerin kurulma şartı değişiyor Icon_queen
Aktiflik Aktiflik : Üniversitelerin kurulma şartı değişiyor Rank711
Tecrübe Tecrübe : Üniversitelerin kurulma şartı değişiyor Rank1113
Paylaşım Paylaşım : Üniversitelerin kurulma şartı değişiyor Rank1014
Uyarı Uyarı :
Üniversitelerin kurulma şartı değişiyor Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Üniversitelerin kurulma şartı değişiyor Right_bar_bleue

Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 02/03/08

Üniversitelerin kurulma şartı değişiyor Empty
MesajKonu: Üniversitelerin kurulma şartı değişiyor   Üniversitelerin kurulma şartı değişiyor Icon_minitime4/26/2008, 01:32

Yeni üniversiteler kurulurken, bünyesinde fen, edebiyat veya fen-edebiyat fakültesi bulunma zorunluluğu kaldırılıyor.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, İstanbul'da Piri Reis Üniversitesi kurulmasını öngören kanun tasarısı görüşüldü.

Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısına verilen bir önergeyle, fen, edebiyat veya fen-edebiyat fakültelerinin ihtiyaca göre kurulması sağlandı.

Kabul edilen önergeyle, bir üniversitede, en az 3 fakülte bulunması zorunluluğu getirildi.

Ayrıca tasarıyla Türk Deniz Vakfı tarafından İstanbul'da ''Piri Reis Üniversitesi'' adıyla vakıf üniversitesi kurulması öngörülüyor.

Üniversite bünyesinde, fen-edebiyat, iktisadi ve idari bilimler, mühendislik fakülteleri ile denizcilik yüksekokulu, fen bilimleri ve sosyal bilimler enstitüsü bulunacak.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, özel ilkokul, lise, fen lisesi açılabildiğini ancak özel üniversite kurmanın, anayasal olarak yasak olduğunu anımsatarak, ''Doğru bir anlayış değil, değiştirilebilir'' dedi.

Tasarı üzerinde söz alan CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek, tasarının görüşmelerine YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın yerine, YÖK personelinin gelmesini eleştirdi. Özyürek, ''Eski Başkan Teziç gelmediğinde AKP'li arkadaşlar kıyamet koparırdı. YÖK Başkanı yeni geldi, bu işler nasıl başlarsa öyle gider'' dedi.

Milletvekillerinin konuşmasının ardından tasarı üzerindeki eleştirileri yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Çelik, YÖK Başkanı Prof. Dr. Özcan'ın mazereti ne olursa olsun, önemli bir tasarının görüşmesine katılması gerektiğini vurguladı.

Üniversitelerde 30 bin 495 araştırma görevlisi bulunduğuna işaret eden Çelik, bu yıl içinde 5 bin araştırma görevlisi kadrosunun tahsis edileceğini bildirdi.
http://www.pobrediablo.tr.gg

Üniversitelerin kurulma şartı değişiyor
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-